.

Popis plemene

Popis těla


Typické rysy

Mainská mývalí kočka se řadí mezi polodlouhosrsté kočky (skupina II.), Je to mimořádně krásná kočka. Je obzvláště velká a robustní, má statné a svalnaté tělo se silnou kostrou. Kocour může vážit až 10 kg a měřit až 1 metr. Kastráti mohou dosahovat i větší váhy - až 12 kg. Kočičky bývají menší než kocouři a jejich průměrná hmotnost je kolem 6 a 7 kg. Do plné velikosti dorůstají poměrně dlouho, až mezi druhým a třetím rokem života.Měla by být vždy harmonická, proporcionální v dobré kondici.

Hlava
Střední velikost, hranaté obrysy hlavy, profil má mít jemné konkávní prohnutí. Lícní kosti jsou vysoko posazené a dopředu vyklenuté. Pevná brada je ve svislé linii s nosem a horním rtem.

Oči
Velké, široce položené, mírně nakloněné, lehce oválné, ne ale mandlového tvaru. Barva očí může být v odstínu zelené, zlaté nebo měděné, bílé kočky mohou být modrooké (případně každé oko jiné barvy).

Uši
By měly být velké, vysoké a vzpřímené, osazené chomáčky chlupů vyrůstajících z vnitřní strany. Jsou posazeny daleko od sebe, mají širokou základnu a na koncích jsou špičaté, zakončené štětinkami.

Tělo
Je dlouhé se silnou kostrou a širokým hrudníkem. Kocouři mají velmi silné a svalnaté šíje.

Nohy a tlapky
Mohutné, středně dlouhé nohy, položeny široce od sebe. Tlapky velké, kulaté mezi polštářky jim vyrůstají husté chomáčky chlupů.

Ocas
Dominantní, stejně dlouhý jako tělo (počítáno od konce zadku k ramenům), široký v základu ke špičce se zužující. Osrstění ocasu je dlouhé vždy volně vlající.

Srst
Hustá, vhodná do každého počasí. Na hlavě, lopatkách a končetinách je srst krátká, podél hřbetu a na bocích se pozvolna prodlužuje, břiše je srst dlouhá. Kožich je jemný, ale přiléhavý k tělu. Mainské mývalí kočky mívají tzv. "límec" kolem krku (srst zde bývá většinou delší a jinak zbarvená). Límec začíná u kořene uší. Jejich srst totiž není náchylná k plstnatění. .

Barva srsti
Povolené jsou všechny rozpoznatelné barvy. Nejběžnějšími barvy jsou bílá, černá, modrá, červená, krémová , stříbrná, želvovinová, modře želvovinová, zlatá. Oblíbené je bílé lemování kolem krku, brady a rtů.

                                                   Anatomie kočky

                                                      Kostra kočky

Zdroj:   

Mainská mývalí kočka - standard                                           
http://www.mazlicci.cz/kocici_plemena/mainska_myvali_kocka_standard.html.